דשא דשא -טבעי

דשא, יש לדשא טבעי משמעות לא מעטה כגון: דשא רך ונעים למגע אינו שורף ברגליים חשוב בצינון הגלובלי של כדור הארץ, דשא שומר על סביבה נקיה מלכלוך ועוד…

השימוש בסוגי דשא למטרות שונות גדל משנה לשנה. עם זאת, עדיין המטרה הראשונית של מדשאה היא לצמחיה ונוי, ישיבה, משחק ופעילות שנוח לבצע על משטחי דשא


הכנת קרקע למדשאה היא בחירת סוג דשא מתאים.
כל סוג דשא הינו בעל אופי מסוים, ויש לשים דגש על יעודו וכיוון הנחתו , את התאמתו למטרות שאנו מחפשים, ולתנאים הספציפיים שלנו. לפני הנחת מרבדי דשא בגינה שלנו, חשוב לתת את הדעת למספר גורמים, שיובאו מיד.

 הגורמים השונים, שלהם עלינו להתייחס, בעת בחירת דשא:

תנאי הסביבה לסוג הדשא – יש לבדוק מהן מספר שעות הקרינה הישירה של השמש.

תנאי הקרקע – יש לבדוק את סוג הקרקע והאם יש פסולת בניה מה שמפריע מאוד לגידול דשא  .

גודל הדשא  מול תחזוקה – מדשאה קטנה אינה  דורשת תחזוקת מדשאה מרובה. לכן במדשאה קטנה עדיף ויש לשים דגש על סוג הדשא  בעל קצב צמיחה איטי.

רמת אחזקת הדשא – יש סוגי דשא המתאימים לרמת אחזקה נמוכה שהיא זולה או רמת אחזקה גבוהה שהיא יקרה. רמת אחזקה של דשא מתייחסת לכמויות מים להשקיה, תדירות כיסוח, דישון וכדו'.

סוגי דשא טבעי התואם לתנאי אקלים בארץ

דשא מסוג "סוםר אלטורו"
דשא סופר אלטורו הוא דשא נעים  ורך למגע. דשא מסוג סופר אלטורו אומנם אינו עמיד לקרה ולעונת החורף ,אך  בתנאים שונים ונוח לתחזוקה. דשא סופר אלטורו הינו  צומח  צפוף מאוד ועמיד לדריכה מרובה. הוא מתאים לתנאי שמש מלאה. דשא מסוג סופר אלטורו בעל יכולת עמידות  מצוינת עקב נזקים או הזנחה.דשא מסוג "דרבן גרס"דשא דרבן גרס הוא בעל מרקם גס. הוא מצטיין בעמידתו לתנאי צל, אך גדל גם בשמש מלאה (יש להקפיד על השקיה סדירה) ונוח לתחזוקה. דשא מסוג דרבן גרס מתאים לגינון ציבורי ופרטי, ללא דריכה מרובה.
  • דשא מסוג "קיקויו"זהו הדשא הנפוץ ביותר בישראל. צבעו בהיר, עליו רכים, המרקם שלו בינוני והוא עמיד בתנאי תחזוקה שונים. דשא מסוג קיקויו מומלץ בעיקר לגינות גדולות מאוד ופארקים החשופים לשמש מלאה. דשא מסוג קיקויו נוטה להיפגע ממזיקים וממחלות בקרקע קלה ובאזורי לחות גבוהה. הוא מצטיין בשמירת צבעו הירוק בחורף, ומומלץ לשתילה גם באזור ההררי בניגוד לזנים אחרים.
  • דשא מסוג "פספלום"הפספלום בולט בצבעו וברכותו על פני כל סוגי הדשאהאחרים. דשא מסוג פספלום עמיד מאוד למליחות בקרקע ובאוויר, ולכן הוא מומלץ לגינות בקרבת ים וכן לאזורים בעלי קרקע מליחה. דשא מסוג פספלום מתאים לתנאי שמש מלאה ולצל קל, והוא עמיד בדריכה מסיבית. הפספלום נוטה לאבד את צבעו הירוק בחורף, ודורש רמת אחזקה בינונית עד גבוהה, השקיה סדירה, דישון וכיסוח. דשא מסוג פספלום מתאים לגידול בכל אזורי הארץ למעט אזורים הרריים.
  • דשא מסוג "בופלו"זהו דשא בעל מרקם בינוני עד גס וצבעו ירוק כהה. דשא מסוג בופלו נוח לתחזוקה (דורש מעט מאד כיסוח). הוא מתאים לצל ולשמש אך אינו עמיד לדריכה מרובה.
  • דשא מסוג "טיפווי"זהו דשא בעל מרקם עדין, עמידות בתנאי יובש וחום קיצוניים וכן עמיד לדריכה מרובה. דשא מסוג טיפווי רך למגע ומתאים לתנאי שמש מלאה בלבד. הוא דורש רמת אחזקה גבוהה הכוללת דישון, טיפול נגד מזיקים ומחלות וכיסוח תכוף וסדיר.